Oct 31, 2017· The difference between your per-mile revenue and per-mile cost is your profit per mile. In some instances, you may choose to accept a load at a lower rate than your base rate, but that money will need to be recouped along the lane either through a …

Read more →

A cost plus approach would start with a base rate let's use 1.50/mile for a flatbed for example and add on for a more specialized trailer. So, to go to a stepdeck you might add .15/mile to the base rate.

Read more →

Processing... ... ...

Read more →

Cost per ton-mile indicates what it costs to ship 1 ton of a commodity 1 mile. The calculation is: (cost)/((# of tons) x (# of miles)).

Read more →

The cost per mile is 23.048 cents per mile for fuel [((18,000 miles/14.4 miles to a gallon)*$3.319 per gallon)/18,000 miles of travel in the year]. To give you an idea of value, if the actual number of miles per gallon were to rise to 14.9, the cost per mile would drop to 22.275 cents per mile.

Read more →

It is critical to know your costs and to continually search for ways to reduce those costs. The tools provided in the OOIDA Foundation's Cost of Operation Spreadsheet will help both types of owner-operators, as well as those looking to become an owner-operator, to understand and to track their costs.

Read more →

Apr 24, 2020· Cost Per Available Seat Mile - CASM: A common unit of measurement used to compare the efficiency of various airlines. It is obtained by dividing the operating costs of …

Read more →

If you're including it in your cost per mile, you won't miss it in your salary. Let's begin by calculating costs incurred from the previous month. Once you get a handle on how easy the process is, you can go back as far as you want for a more in-depth analysis based on a longer period of time. To calculate the cost per mile, you'll need:

Read more →

A 50-ton payload traveling 1,000 miles means that you have accomplished 50,000 ton-miles. Just figure out what it cost you to haul that load for that distance, divide the number by 50,000, and ...

Read more →

Freight Metrics Truck / Tractor Trailer Operating Cost Calculator helps you work out your operating costs and freight price including daily rate, cost per km and cost per tonne. Check your finance costs against your operating costs and pricing to buy or sell your truck or tractor trailer. Whats your truck cost per mile?

Read more →

About. The Scruggs Company was incorporated in 1965 in the State of Georgia. In 1981 the operations were split into two separate businesses. Ferrell Scruggs Sr. would be the principal of The Scruggs Company which would keep its focus on contracting work (including asphalt plant-mix production) and on the on-going sand plant operations.

Read more →

TOTAL ANNUAL COSTS DIVIDED BY ANNUAL MILES = TRUCKING COST PER MILE $132,210 DIVIDED BY 120,000 = $1.101 PER MILE. This example used total annual figures to calculate your operating trucking cost per mile. However, use the formula the same way if you wish to determine the costing for. Round trip; A month; A week; A quarterly report

Read more →

Feb 21, 2015· Calculating Drilling Ton Miles. ... How to Calculate Owner Operator Trucking Costs Per Mile ... Workover Rig Maintenance - Duration: 9:14. Iain Richmond 381 views. 9:14. Figure Cost Per Mile ...

Read more →

If you do not know the cost of each mile your trucks drive, you cannot know the best per-mile rate to charge your shippers. This makes it difficult to post a profit. Carriers that do not track and control their operating expenses may soon go out of business.

Read more →

Calculate the cost of transporting the load. On average, the truck gets 5.5 mpg. The truck will use 123 gallons of diesel for the 680-mile trip, and $3 is the cost per gallon of diesel (123 x 3 = 369). The transportation cost is $369. Multiply the truck driver's hourly rate by the length of time needed to complete the trip. The truck averages ...

Read more →

Example: Suppose the long run average price of corn is $2.40 per bushel and this year you raised corn for $1.50 per bushel. If you feed 50 bushels of your raised corn, per head, to your steers and charge the steer enterprise a $1.50 per bushel for corn, you are stating …

Read more →

Calculate Your Own Cost-Per-Mile: The Cost of Trucking. $1.38 The average per mile operating cost for the trucking industry. $180,000 The average total yearly cost of operating a commercial truck. The largest operating expense is diesel fuel. A commercial truck can easily consume more than $70,000 of diesel fuel per year.

Read more →

Once you determined the weight of aggregate, you can use our gravel calculator to find out its cost. Simply enter the price per tonne or per cubic meter and let the gravel estimator calculate this value for you. Remember to buy some extra material to allow for small modifications of …

Read more →

I have a table of data that list all product sales. I have a calculated column that calculates the cost / ton. When I put this column in a matrix, each line calculates correctly but when I roll up the data to a product category or aggregate of the whole, the data is the average of each line ($226.73) and not total cost / total ton ($232.85).

Read more →

Jan 14, 2011· ya 500 per lane mile is about right. So on a two lane road youre really putting down 1000#s per mile. I plow at a subdivision that is a little over 1 mile in length. The main entry road is wider probably 3 car lanes and that goes for about .5 miles and then the other road way is just 2 lanes and goes for .5 miles.

Read more →

Shipping Calculator. Carbonfund.org's shipping calculator utilizes three user generated inputs to determine a unit called a 'tonne-mile' (e.g. a tonne of freight traveling 1 mile, or a half tonne of freight traveling two miles, or 1/1000th of a tonne traveling 1,000 miles… you get the point):

Read more →

To calculate the "cost per mile," divide the cost by the number of miles you drove that month. For example, "fixed costs per mile" is calculated by dividing $2515 (fixed costs) by 8,400 (miles), which gives us $0.30 per mile. Using the same method, we calculate variable costs to be $0.70.

Read more →

ProMiles ® Operating Cost Per Mile Calculator: How many miles do you estimate that you travel in a month? [ex: 15000] How much is you truck note each month? $ How much is your truck liability insurance each month? $ How much is your truck cargo insurance each month? $ How much do you estimate you spend on maintenance each month? $

Read more →

When you have the cost of an item and its weight in pounds, you're ready to calculate its cost per pound. All you have to do is divide the total cost of the item by the number of pounds it weighs. So if your big bag of candy weighs 5 pounds and costs $13, you'd divide the cost by the weight in pounds:

Read more →

The cost of asphalt ranges from $3 to $5 per square foot, including labor. It is easier to get a better idea of the total cost when you calculate it in tonnes, however, and that is how these calculations will be carried out. The average price of good quality asphalt is $85 to $150 per ton. Asphalt pricing fluctuates with the price of oil.

Read more →

Revenue Ton Mile: A single ton of goods that is transported for one mile. Revenue ton miles are used to determine the total amount of freight that is shipped by a transportation company. Railroads ...

Read more →

Apr 27, 2020· The cost -per ton-mile is 1.8d., found by dividing the total .cost by.the,nuMber of ton-miles. In the second case, assuming that a 5-tonnef is _employed and that running costs amount to ls, per .mile, the cost of a 400-mile journey is 400s.The cost per ion-mile …

Read more →

Sep 28, 2013· Here is an example of how to figure cost per mile. You must know the cost per mile of your truck operation in order to develop and improve your buisness plan. A …

Read more →